USD31,32
EURO33,90
CHF35,36
JPY0,208600
RUB0,342500
GBP39,59
EURO/USD1,08
BIST9.201,35
GR. ALTIN2.063,18
BTC61.445,23

BoE: Birtakım riskli finansal varlıkların değerlemeleri yüksek

boe birtakim riskli finansal varliklarin degerlemeleri yuksek FmkIME.jpg
boe birtakim riskli finansal varliklarin degerlemeleri yuksek FmkIME.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BoE’nin Finansal Siyaset Şurası’nın (FPC) toplantısı sonrası yayımlanan Finansal Siyaset Özeti’nde, inatçı enflasyon, yüksek faiz oranları ve jeopolitik tansiyonların risk görünümünü zorlaştırdığı kaydedildi.

Kısa vadede global ekonomik büyümenin zayıf seyredeceği belirtilen siyaset özetinde, faiz oranlarının uzun müddet yüksek kalma ihtimalinin bulunduğu ve yüksek faiz oranlarının yaratacağı baskılara karşı finansal sistemin “kısmen” kırılgan olduğu tabir edildi.

Özette, banka dışı finansmana ait risklerin devam ettiği belirtilerek, “Yüksek faiz oranlarının tesiri, enflasyon ve ekonomik büyümeyle ilgili belirsizlikler göz önüne alındığında, birtakım riskli finansal varlıkların değerlemeleri epey yüksek. Bu durum, ekonomik büyümeye yönelik aşağı istikametli risklerin gerçekleşmesi halinde, fiyatlarda daha büyük bir düzeltme muhtaçlığını artırıyor. Bunun, global çapta şirketlerin finansman maliyeti ve erişiminde direkt tesiri olacaktır.” ikazına yer verildi.

İngiliz haneleri ve işletmeleri hayat pahalılığı kriziyle karşı karşıya

Ülkede hane halkı ve işletmelerin hayat pahalılığı krizinin baskıları ve yüksek borçlanma maliyetleriyle karşı karşıya kaldığı aktarılan özette, İngiliz bankacılık sisteminin işletme ve haneleri destekleyecek dayanıklılıkta olduğu belirtildi.

Özette, yüksek faiz oranlarının tam tesirinin hane halkı ve işletmelerin borçlanmalarına şimdi yansımadığı, ortalama mortgage ödemelerinin artacağı ve küçük işletmelerin yüksek faiz ve düşük büyümenin yarattığı zorluklardan daha fazla etkilenmesinin beklendiği tabir edildi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!