USD32,64
EURO34,90
CHF36,58
JPY0,207900
RUB0,365600
GBP41,44
EURO/USD1,07
BIST10.445,74
GR. ALTIN2.445,89
BTC66.981,79

Dolar ne kadar daha yükselecek?

dolar ne kadar daha yukselecek xHWLBXV.jpg
dolar ne kadar daha yukselecek xHWLBXV.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Doları yine bir dönüm noktasında. Başta dolar yatırımcıları olmak üzere çabucak tüm piyasa aktörleri, birkaç aydır beklenen bu boğa koşusunun ne kadar süreceğini merak ediyor.

dolardaki yükseliş, 2014’ten bu yana görülmemiş bir rekora gerçek gidiyor. ABD Doları, tam 12 haftadır kesintisiz formda yükseliyor.

EN UZUN YÜKSELİŞ SERİSİ

MarketWatch’tan Joseph Adinolfi’nin haberine göre, FactSet bilgileri, ABD Dolar Endeksi’nin (DXY) bu hafta şu ana kadar yüzde 0,8 oranında artış göstererek üst üste 12. haftadaki kazanç yoluna girdiğini gösteriyor. Bu, Ekim 2014’te sona eren 12 haftalık seriden bu yana elde edilen en uzun seri anlamına geliyor.

Ancak yatırımcılar ve döviz analistleri, doların galibiyet serisini 13. haftaya kadar uzatıp uzatamayacağını görmek için şimdiden gelecek haftayı sabırsızlıkla bekliyor. Bu, Dow Jones Piyasa Verilerine nazaran, mevcut en eski data olan ve 1985 yılına kadar uzanan endeks için en uzun yükseliş serisi anlamına geliyor.

Hazine getirilerinin durmaksızın yükselmesi ve doların öteki para ünitelerine nazaran kıymetinin artmasına yardımcı olmasıyla bu senaryo giderek daha muhtemel görünüyor.

Yatırımcılar vadeli süreç piyasalarında dolara yönelik yükseliş iddialarını artırıyor. Saxo Bank’tan Ole Hansen tarafından gerçekleştirilen Emtia Vadeli Süreçler Komitesi (Commodity Futures Trading Commission – CFTC) verilerinin tahliline nazaran, ticari olmayan tüm yatırımcılar için brüt dolar uzun konumu dokuzuncu haftada da artarak son 11 ayın en yüksek düzeyine yükseldi.

GELECEK 12 AY NE BEKLENİYOR?

Bunu bağlam içine koymak gerekirse, yatırımcıların dövize dair bu kadar optimist olduğu son seferde, dolar endeksi, yirmi yılın en yüksek düzeyine ulaşmaktan yaklaşık bir ay uzaktaydı. FactSet bilgilerine göre 28 Eylül 2022’de dolar endeksi 114,78 ile Mayıs 2002’den bu yana en yüksek düzeyine ulaştı.

Elbette, vadeli süreç piyasalarındaki gergin pozisyonlandırma bazen çok kalabalık bir ticaretin gevşeme riski taşıyabileceğinin de sinyalini verebiliyor fakat ne olursa olsun, ABD ve Avrupa’daki döviz analistleri, Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranlarını daha uzun müddet yüksek tutacağına dair beklentilerin azından gelecek birkaç ay boyunca doları destekleyeceğine inanıyor.

GÖRÜNÜM KARANLIK

Ancak 2024’ten itibaren görünüm giderek karanlıklaşıyor. Son devirde, Fransız bankası Credit Agricole’de G-10 para ünitesi araştırma ve strateji lideri Valentin Marinov liderliğindeki bir analist takımı, doların gelecek 12 aylık periyotta nasıl performans gösterebileceğine dair kimi bilgiler toplamak amacıyla son 50 yılın bilgilerini kullanarak bir tahlil gerçekleştiriyor.

Ekip, Fed faiz oranlarını düşürmeye ve 2024’ün ikinci çeyreğinde gelmesini bekledikleri ABD resesyonu başlayana kadar yükselişin devam etmesi gerektiği sonucuna varıyor. Bu, mevcut eğilime en az üç ila altı ay daha nefes alma alanı sağlanacağı manasına geliyor.

Ancak bunun ötesinde, ABD iktisadının Fed’in faiz artırımlarının tartısı altında yavaşlamaya başlaması durumunda doların geri çekilme riskinin de artacağı öngörülüyor. Ancak grubun mevcut kestirimleri, doların Aralık 2024’e kadar merkez bankası rezervleri ve global ödemeler açısından ana rakibi olan euro karşısında yükselmeye devam edeceği tarafında.

Dolar endeksi, 2022 yılındaki yüzde 7,9‘luk artışın akabinde yılbaşından bu yana yüzde 3,2 oranında artış gösterdi. 2022 yılında, hem hisse senetleri hem de tahviller satılırken dolar alımı, korunma arayışındaki tüccarlar için az sayıdaki sığınaklı alandan biriydi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!