USD32,63
EURO34,87
CHF36,59
JPY0,207900
RUB0,365900
GBP41,43
EURO/USD1,07
BIST10.472,49
GR. ALTIN2.450,11
BTC67.012,40

Fed Bej Kitap: Genel görünüm biraz daha berbatlaştı

fed bej kitap genel gorunum biraz daha berbatlasti GQPtxSZi.jpg
fed bej kitap genel gorunum biraz daha berbatlasti GQPtxSZi.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fed, Amerikan ekonomisindeki mevcut duruma ait değerlendirmelerin yer aldığı “Bej Kitap” raporunun mayıs sayısını yayımladı.

Bankanın 12 şubesinden gelen tahlillerle hazırlanan raporda, ulusal ekonomik aktivitenin nisan başından mayıs ortasına kadar genişlemeye devam ettiği, lakin şartların dallara ve bölgelere nazaran değişiklik gösterdiği aktarıldı.

Perakende harcamaların, isteğe bağlı harcamaların azalması ve tüketiciler ortasında artan fiyat hassaslığı nedeniyle hafif bir artış gösterdiği belirtilen raporda, araba satışlarının neredeyse yatay seyrettiği, seyahat ve turizmin ise artan tatil ve iş seyahatlerinin de tesiriyle ülkenin büyük kısmında güçlendiği kaydedildi.

Raporda, sıkı kredi standartları ve yüksek faiz oranlarının kredi büyümesini kısıtlamaya devam ettiği aktarıldı.

Konut talebinin ölçülü bir halde arttığı belirtilen raporda, ticari gayrimenkul dalındaki şartların, arz tasaları, sıkı kredi şartları ve artan borçlanma maliyetleri nedeniyle yumuşadığı kaydedildi.

Fiyat artışının ölçülü bir süratte devam etmesi bekleniyor

Raporda, “Belirsizliğin ve aşağı taraflı risklerin arttığı tarafındaki raporlar ortasında genel görünüm biraz daha karamsarlaştı.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Fiyatların ise ölçülü bir süratte arttığı belirtilen raporda, birçok bölgede tüketicilerin ek fiyat artışlarına karşı çıktığı, bunun da ortalama girdi fiyatları arttıkça kar marjlarının düşmesine yol açtığı kaydedildi.

Raporda, “Fiyat artışının yakın vadede ölçülü bir süratte devam etmesi bekleniyor.” sözleri kullanıldı.

İstihdamın da genel olarak hafif bir artış gösterdiği belirtilen raporda, fiyat artışının çoğunlukla orta düzeyde kaldığı, kimi bölgelerde salgın öncesi tarihi ortalamalarda olduğunun yahut bu oranlara gerçek normalleştiğinin bildirildiği aktarıldı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!