USD32,62
EURO35,04
CHF36,94
JPY0,208600
RUB0,381300
GBP41,70
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
GR. ALTIN2.446,15
BTC65.241,49

Fed’in Bej Kitap Raporunda ‘daha zayıf büyüme’ vurgusu

fedin bej kitap raporunda daha zayif buyume vurgusu dXKcMJd.jpg
fedin bej kitap raporunda daha zayif buyume vurgusu dXKcMJd.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fed, Amerikan ekonomisindeki mevcut duruma ait değerlendirmelerin yer aldığı “Bej Kitap” raporunun ekim sayısını yayımladı.

Bankanın 12 şubesinden gelen tahlillerle hazırlanan raporda, birçok bölgede Eylül ayından bu yana ekonomik faaliyette çok az değişiklik olduğu yahut hiç değişiklik olmadığı belirtildi.

Tüketici harcamalarının bilhassa genel perakendeciler ve araba satıcılarında karışık sinyaller verdiği kaydedilen raporda, turizm faaliyetinin güzelleşmeye devam ettiği aktarıldı.

Büyüme görünümü “istikrarlı yahut biraz daha zayıf”

Raporda, bankacılık bölümünde kredi talebinde hafif ila orta dereceli düşüşler bildirildiği, tüketici kredisi kalitesinin genel olarak “istikrarlı yahut sağlıklı” olarak tanımlandığı, temerrüt oranlarının tarihî olarak düşük lakin hafif artış kaydettiği söz edildi.

Gayrimenkul dalındaki şartlarda çok az değişiklik olduğu ve satılık konut stoklarının düşük kalmaya devam ettiği belirtilen raporda, imalat faaliyetinde de karışık sinyaller alındığı aktarıldı.

Raporda, “Ekonominin kısa vadeli görünümü, genel olarak istikrarlı yahut biraz daha zayıf bir büyüme sergilediği biçiminde tanımlandı.” değerlendirmesinde bulunuldu.

“​​​​​​​İş gücü piyasasındaki sıkılık ülke genelinde gevşemeye devam etti”

İş gücü piyasasına ait değerlendirmelerin de yer aldığı raporda, “​​​​​​​İş gücü piyasasındaki sıkılık ülke genelinde gevşemeye devam etti.” sözü kullanıldı.

Raporda, birden fazla bölgede genel istihdamda hafif ila orta dereceli artışlar bildirildiği belirtilerek, firmaların daha az acil işe alımlar yaptığı aktarıldı.

Fed’in raporunda, fiyat artışının ise birçok bölgede “ılımlı ila orta” seviyede kalmaya devam ettiği kaydedildi.

“Fiyatlar genel olarak ölçülü bir süratle artmaya devam etti”

Raporda, fiyat artışlarına da değinilerek, “Fiyatlar genel olarak ölçülü bir süratle artmaya devam etti.” sözü kullanıldı.

İmalatçılar için girdi maliyeti artışlarının yavaşladığına yahut istikrar kazandığına işaret edilen raporda, lakin hizmet dalı firmaları için kelam konusu maliyetin artmaya devam ettiğini aktarıldı. Raporda, yakıt maliyetleri, maaşlar ve sigortadaki artışların bölgeler genelinde fiyatların artmasına katkıda bulunduğu belirtildi.

Genel olarak firmaların fiyatların gelecek birkaç çeyrekte artmasını beklediği lakin bunun evvelki çeyreklere kıyasla daha yavaş bir süratte olmasını öngördükleri belirtilen raporda, kimi bölgelerde ileriye dönük olarak kıymetli fiyat artışları bekleyen firma sayısında azalma olduğunun bildirildiği aktarıldı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!