USD32,17
EURO34,93
CHF35,22
JPY0,205800
RUB0,362900
GBP41,11
EURO/USD1,09
BIST10.632,60
GR. ALTIN2.437,77
BTC69.001,46

Ford’dan çalışana “grevi durdurma” daveti

forddan calisana grevi durdurma daveti vZkfMU.jpg
forddan calisana grevi durdurma daveti vZkfMU.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ford İdare Şurası Lideri Bill Ford, Michigan’daki Rouge fabrikasında yaptığı konuşmada, UAW’nin grevi sürerken “bir dönüm noktasında” olduklarını ve hakikat yolu seçmenin yalnızca Ford’un geleceği ve rekabet kabiliyetiyle ilgili olmadığını, bunun Amerikan araba sanayisinin geleceğiyle de ilgili olduğunu söyledi.

Sendika önderlerinin müzakerelerde kendilerini “düşman” ilan ettiğini belirten Ford, asla çalışanlarını “düşman” olarak görmeyeceğini vurguladı.

Ford, UAW’nin şirketin başarısı için ne kadar ehemmiyet taşıdığını bildiklerini belirterek, sendika çalışanlarını dünyanın en yeterli maaş alan imalat personelleri ortasına sokacak bir kontrat teklif ettiklerini aktardı.

Buna karşın sendikanın geçen hafta biraz daha ileri giderek şirketin Kentucky’deki kamyon fabrikasında grev kararı aldığını anımsatan Ford, kelam konusu fabrikanın kapatılmasının çalışanlar, tedarikçiler ve bayiler dahil on binlerce Amerikalıya ziyan verdiğini lisana getirerek, grevin devam etmesi halinde Amerikan iktisadına büyük tesiri olacağı ihtarında bulundu.

Ford, bunun artık durdurulabileceğini ve UAW’deki meslektaşlarına seslendiğini belirterek, “Bu sert müzakerelere son vermek için bir ortaya gelmemiz gerekiyor. Hala birlikte inşa edebileceğimiz parlak bir geleceğe inanıyorum” dedi.

Otomotiv çalışanlarının grevi

UAW’nin Ford, GM ve Stellantis ile yaklaşık 150 bin emekçinin yeni kontratına yönelik görüşmelerinden mevcut mukavelenin bitiş tarihi olan 14 Eylül prestijiyle mutabakat çıkmaması sonrasında yaklaşık 13 bin emekçi greve gitme kararı almıştı.

Böylece 3 büyük araba üreticisini amaç alan otomotiv emekçilerinin grevi, 15 Eylül’de başlamış ve sendikanın 88 yıllık tarihinde birinci kere 3 araba fabrikasının çalışanları birlikte greve gitmişti.

Sendika, 22 Eylül’de yeni kontrat görüşmelerinde ilerleme kaydedilmemesi nedeniyle GM ve Stellantis’e karşı grevi genişleteceklerini duyurmuştu. Bu kapsamda GM ve Stellantis’in 20 eyaletteki 38 tesisinde daha personellerin iş durduracağı bildirilmişti.

UAW, 29 Eylül’de Ford ve GM’de çalışan 7 bin üyesinin daha greve gideceğini, kontratta iyileştirmeler yapıldığı için Stellantis’te ise yeni bir grev olmayacağını açıklamıştı.

Sendika, geçen hafta, yaklaşık 4 bin üyesinin İsveçli Volvo Group’un bünyesindeki Mack Trucks’ın Pensilvanya, Maryland ve Florida’daki fabrikalarının yanı sıra 8 bin 700 üyesinin Ford’un Kentucky eyaletindeki kamyon fabrikasında greve gittiğini duyurmuştu.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!