USD32,64
EURO34,90
CHF36,58
JPY0,207900
RUB0,365600
GBP41,44
EURO/USD1,07
BIST10.445,74
GR. ALTIN2.445,89
BTC66.981,79

Japonya iktisat siyasetinde zayıf yen tesirini ele alacak

japonya iktisat siyasetinde zayif yen tesirini ele alacak SJgFEfz.jpg
japonya iktisat siyasetinde zayif yen tesirini ele alacak SJgFEfz.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Japon hükümeti, yıllık iktisat siyaseti yol haritasında zayıflayan yenin yarattığı zorlukları vurgulamaya hazırlanıyor. Hükümetin uzun vadeli ekonomik stratejilerini özetleyen evrakın taslağı, para ünitesinin düşüşü ve bunun hane halkı üzerindeki tesirine ait artan bir tasaya işaret ediyor.

Taslak, Japonya iktisadı ölçülü bir toparlanma yolunda ilerlerken, tüketici kesimlerinin yavaşlama yaşadığını öne sürüyor. Ayrıyeten fiyat artışının enflasyona ayak uyduramadığına ve bunun da artan ithalat fiyatları nedeniyle hanehalkının alım gücünü daha da zorlayabileceğine dikkat çekiliyor.

Yol haritasında Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) %2’lik enflasyon gayesine sürdürülebilir ve istikrarlı bir biçimde ulaşması ve fiyatların enflasyona paralel olarak artmasını sağlaması gerektiği vurgulanıyor. Bu lisan, BOJ’u enflasyon maksadına fiyat artışlarıyla birlikte ulaşmaya çağıran bir evvelki yılın evrakıyla de tutarlıdır.

Belgenin 21 Haziran civarında tamamlanması bekleniyor ve idarenin siyaset odağının kritik bir göstergesi olarak hizmet ediyor. Zayıf yen, besin ve yakıt üzere ithal malları daha değerli hale getirerek hane halkı için hayat maliyetlerinin artmasına neden olduğu için Başbakan Fumio Kishida hükümeti için kıymetli bir telaş kaynağı olmuştur.

Yendeki düşüşe reaksiyon olarak Japon yetkililer para ünitesini güçlendirmek için geçtiğimiz ay boyunca döviz müdahalelerine 9,79 trilyon yen harcadı. Bu eforlar yenin yeni taban düzeylere düşmesini engellemiş olsa da düşüş trendini tersine çeviremedi.

BOJ Başkanı Kazuo Ueda, para siyasetinin döviz kurlarını direkt denetim etmek için kullanılmayacağını belirtti. Bununla birlikte, zayıf yenin beklenenden daha yüksek enflasyona katkıda bulunması halinde faiz artırımlarının değerlendirilebileceğini belirtti.

Piyasa iştirakçileri BOJ’un faiz oranlarını mevcut sıfıra yakın düzeylerden yıl içinde artırabileceğini öngörüyor ve kimileri Temmuz ayı üzere erken bir tarihte bu türlü bir atak bekliyor. Bu beklenti, kısmen zayıf yene atfedilen enflasyonist baskıları ele alma gereksinimine dayanıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın takviyesiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kural ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!