USD32,64
EURO34,90
CHF36,58
JPY0,207900
RUB0,365600
GBP41,44
EURO/USD1,07
BIST10.445,74
GR. ALTIN2.445,89
BTC66.981,79

MESS Küme Toplu İş Kontratı öncesi çalışanlara avans ödemesi yapılacak

mess kume toplu is kontrati oncesi calisanlara avans odemesi yapilacak BVsPvjbh.jpg
mess kume toplu is kontrati oncesi calisanlara avans odemesi yapilacak BVsPvjbh.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MESS’ten yapılan yazılı açıklamada, metal emekçilerinin 2021-2023 periyodundaki mali ve toplumsal hakları belirleyen MESS Küme Toplu İş Mukavelesi’nin 31 Ağustos 2023’te sona erdiği anımsatılarak, yeni devir kontratı için Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş sendikalarıyla müzakerelere 26 ve 28 Eylül’de başlandığı belirtildi.

İşçilerin talebi ve 4-5 ayı bulan mukavele görüşmeleri takvimi dikkate alınarak çalışanlara avans ödenmesi yapılacağı vurgulanan açıklamada, şu bilgiler paylaşıldı:

“Grup toplu iş kontratlarının tüm tarafların takip etmesi gereken takvimi; yetkilerin sendikalara ulaşması, tekliflerin hazırlanarak davetin yapılması, 60 güne kadar uzayan müzakere süreci ve uyuşmazlık halinde arabuluculuk üzere ek vakte muhtaçlık duyulabilen kademelerden oluşuyor. Hasebiyle müzakerenin sonuçlanması da bu nedenle 4-5 ayı bulabiliyor. MESS; Küme Toplu İş Mukavelesi sürecini, personeller, üyeler ve tüm sanayi için mümkün olan en kısa müddette olumlu sonuçlandırmayı hedefliyor. Bu süreçte, mukavele kapsamındaki çalışanların olağanda artırım almadan bekleyecek olması nedeniyle, küme toplu iş mukaveleleri müzakerelerinin başlangıcında MESS, üyeleriyle birlikte kıymetli bir karara imza attı. Metal dalı çalışanlarının refah düzeyini korumak maksadıyla MESS; yeni periyot küme toplu iş mukavelesi görüşmeleri devam ederken, süreç tamamlanana kadar olan devir için kontrat kapsamındaki çalışanlarına avans ödemesi yapılmasına karar verdi.”

160 bin çalışan birinci defa avans ödemesi alacak

MESS tarihinde birinci sefer mukavele öncesi çalışanlara avans ödeneceği belirtilerek, “Eylül ayından geçerli olmak üzere mukavele imzalanıncaya kadar avanslar ödenecek. Kontrat imzalandığında ise kelam konusu ödemeler, oluşacak birikmiş farklardan mahsup edilecek. Bu doğrultuda görüşmeler devam ederken, küme toplu iş kontratı kapsamındaki yaklaşık 160 bin çalışan tarihte birinci defa avans ödemesi almış olacak.” tabirleri kullandı.

Açıklamada, MESS’in tamamlayıcı sıhhat sigortası, çalışanlarının meslek lisesinde okuyan çocukları için şartsız burslar, alışverişlerde nakit iade imkanı sunan MESST Avantaj Programı, otellerde fiyatsız tatil ve eğitim imkanları olmak üzere, kesimdeki birçok öncü uygulamada olduğu üzere çalışma arkadaşlarının her vakit yanında olmayı sürdüreceği vurgulandı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!