USD32,67
EURO34,94
CHF36,61
JPY0,209200
RUB0,366200
GBP41,51
EURO/USD1,07
BIST10.504,16
GR. ALTIN2.451,05
BTC66.817,37

Modi’nin üçüncü periyodunun Hindistan’ın kilit dallarını canlandırması bekleniyor

modinin ucuncu periyodunun hindistanin kilit dallarini canlandirmasi bekleniyor lxDUalW.jpg
modinin ucuncu periyodunun hindistanin kilit dallarini canlandirmasi bekleniyor lxDUalW.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hindistan genel seçimleri sona ererken, Motilal Oswal Financial Services’in başkanı ve kurucu ortağı Raamdeo Agrawal, Başbakan Narendra Modi’nin üst üste üçüncü defa seçilmesi halinde savunma, altyapı, demiryolu ve sermaye malları şirketlerinin paylarında kıymetli bir artış olacağını öngörüyor.

Agrawal, hükümetin bu kesimlere güçlü bir formda odaklandığını ve yatırım yaptığını vurgulayarak, iktidar partisinin geri dönüşünün muhtemelen daima ve güçlü bir dayanakla sonuçlanacağını öne sürdü.

Mevcut idare Hindistan’ın altyapısını düzgünleştirmeye ve savunma bölümü de dahil olmak üzere yerli üretimi teşvik etmeye odaklanıyor.

Bu teşebbüsler, 2025 mali yılı için önerilen 133 milyar dolarlık rekor altyapı harcaması ile şimdiden olumlu piyasa reaksiyonları gördü.

Son 12 ay içinde, ilgili dallardaki en güzel şirketlerin payları %64 ile %480 ortasında değişen oranlarda artarak Nifty 50’nin dörtte bir oranındaki artışını kıymetli ölçüde geride bıraktı.

Agrawal, piyasanın siyaset sürekliliğine ait beklentilerinin yüksek olduğunu ve iktidar partisinin net bir yetki alamamasının keskin bir düzeltmeye yol açabileceğini belirtti.

O devirde iktidarda olan BJP liderliğindeki koalisyonun beklenmedik hezimetinin akabinde Nifty 50’nin iki seansta %17 düştüğü 2004 seçim sonuçlarının akabinde piyasanın verdiği reaksiyonla paralellik kurdu.

Agrawal ayrıyeten, seçim sonrası bütçede sermaye karları vergisi rejiminde yapılacak muhtemel değişikliklerin de piyasayı etkileyebileceğine dikkat çekerek, hükümetin yatırımcılar için büyük bir bilinmeyen olarak kalan bu vergiyi düzenleme mümkünlüğünü göz arkası etmediğini belirtti.

Haftalardır süren seçimlerin oy pusulalarının 4 Haziran’da sayılması planlanırken, kamuoyu yoklamaları, düşük iştirak ve zafer marjına ait kimi telaşlara karşın Modi’nin Bharatiya Janata Partisi’nin (BJP) iktidara döneceğini iddia ediyor.

Analistler Modi için şok bir hezimetin muhtemel olmadığını düşünüyor lakin bilinmeyen bir yetki durumunda piyasada bir düzeltme mümkünlüğü konusunda temkinli davranıyorlar.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın dayanağıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Koşul ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!