USD32,22
EURO34,97
CHF35,32
JPY0,205600
RUB0,363400
GBP41,19
EURO/USD1,08
BIST10.677,49
GR. ALTIN2.443,56
BTC68.736,60

Şi: Yeni kalkınma bankası gelişmekte olan ülkelerin sesini artırmalı

si yeni kalkinma bankasi gelismekte olan ulkelerin sesini artirmali QFDsYVU.jpg
si yeni kalkinma bankasi gelismekte olan ulkelerin sesini artirmali QFDsYVU.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Şi, 3. Nesil ve Yol Forumu’na katılmak için Pekin’i ziyaret eden NDB Lideri, eski Brezilya Devlet Lideri Dilma Rousseff ile bir ortaya geldi.

Dünyada risklerin ve krizlerin iç içe geçtiği devirde milletlerarası finansal sistemin yükselen gücü olan NDB’ye kıymetli rol düştüğünü vurgulayan Şi, “NDB, 21. yüzyılın yeni çeşit çok taraflı kalkınma kurumu haline gelerek, milletlerarası finansal sistemi daha adil ve eşitlikçi kılmak için çalışmalı, yükselen piyasaların ve gelişmekte olan ülkelerin temsilini ve sesini artırmalı.” sözlerini kullandı.

Şi, 2014’te Rousseff’in Brezilya Devlet Başkanlığı misyonunu yürütürken NDB’nin kuruluşuna birlikte tanıklık ettiklerini hatırlatarak, bankanın Jenerasyon ve Yol Teşebbüsü ve Global Kalkınma Teşebbüsü’ne iştirakinden, Birleşmiş Milletlerin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin uygulanmasına ve daha fazla gelişmekte olan ülkenin çağdaşlaşmayı hayata geçirmesine katkılarından memnuniyet duyduklarını lisana getirdi.

Rousseff de mevcut milletlerarası şartlarda tüm ülkelerin ortak sorunlara karşılık vermek üzere birlikte çalışması gerektiğini belirterek, altyapıyı ve bağlantılığı güçlendirmenin gelişmekte olan ülkelerin ortak kalkınması için kilit değerde olduğunu vurguladı.

150’den fazla ülkeyi bir ortaya getiren Nesil ve Yol Teşebbüsü’nün insanlık tarihinde gibisi görülmemiş birliktelik yarattığını tabir eden Rousseff, NDB’nin Jenerasyon ve Yol Teşebbüsü ile tıpkı gaye ve mefkureleri paylaştığını, bu çerçevedeki faal işbirliğine katılmaya, çok kutuplu dünyaya ve milletlerarası finans sisteminin ıslahatına katkı sunmaya hazır olduğunun altını çizdi.

Merkezi Çin’in Şanghay kentinde bulunan NDB, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın oluşturduğu BRICS kümesi ülkeleri tarafından 2014’teki 6. BRICS Tepesi’nde imzalanan mutabakatla, 100 milyar dolar öz sermayeyle kurulmuştu.

Bankaya 5 kurucu üyesi dışında Mısır, Bangladeş ve Birleşik Arap Emirlikleri üye olurken hala Uruguay ve Honduras ile üyelik görüşmeleri yürütülüyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!