USD32,26
EURO34,87
CHF35,33
JPY0,205500
RUB0,360100
GBP41,20
EURO/USD1,08
BIST10.479,16
GR. ALTIN2.425,76
BTC67.660,98

Şimşek: Yurt dışından değerli bir finansman imkanı sağlanacaktır

simsek yurt disindan degerli bir finansman imkani saglanacaktir hRgsJJF.jpg
simsek yurt disindan degerli bir finansman imkani saglanacaktir hRgsJJF.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HORASIS Küresel Toplantısı, Bakan Şimşek, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, milletlerarası yatırımcı ve üst yöneticilerin iştirakiyle Gaziantep’te gerçekleştirildi.

Şimşek, burada Türkiye iktisadının görünümüne ait yaptığı sunumda, iktisadın makro zorlukları ve tahlile yönelik siyasetleri ile Türkiye’deki yatırım fırsatlarını anlattı.

Ticaret ortaklarının zayıf büyümesi, uzun mühlet yüksek düzeyde kalacak global faizler, artan güç fiyatları ile güçlü doların karşılaştıkları global zorluklar olduğuna işaret eden Şimşek, enflasyonla çabanın ise en kıymetli öncelikleri olduğunu vurguladı.

Şimşek, dezenflasyon için sıkı para siyaseti ile seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma adımlarının devreye alındığını lisana getirerek, “Deprem harcamaları bütçe istikrarında süreksiz bozulmaya yol açtı. Mali disiplinin tesis edilerek kamu mali istikrarının güzelleştirilmesi kıymetlidir.” diye konuştu.

Mali disiplini yine sağlayacak gelir ve harcama siyasetlerinin uygulamaya alındığına dikkati çeken Şimşek, program devri sonunda bütçe açığının, yüzde 3 olan Maastricht Kriteri’nin altında gerçekleşmesinin hedeflendiğini söyledi.

“Ülkemize yönelik yabancı yatırımcı ilgisi arttı”

Şimşek, Türkiye’nin borçluluk düzeyinin düşük olduğunun altını çizerek, kamu borçluluğunun düşük düzeyinin sarsıntı üzere büyük bir harcamayı karşılayabilecek imkan oluşturduğunu kaydetti.

Türkiye’nin yüzyıllık büyüme ortalamasının yüzde 4,8, son 20 yıllık ortalamasının da yüzde 5,4 düzeyinde olduğunu belirten Şimşek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ancak, son devirde büyümenin kompozisyonunda tekrar dengelenme muhtaçlığı oluşmuştur. Artan turizm gelirlerine karşın son periyotta güçlü iç talep ve yüksek altın ithalatı cari süreçler açığını olumsuz etkilemiştir. Yine dengelenme ve olağanlaşması beklenen altın ithalatı ile cari açıkta güzelleşme gözlenecektir. Ayrıyeten, doğalgaz ve petrol üretim potansiyelimiz önümüzdeki periyotta güç gereksinimimizin bir kısmını karşılar hale gelecektir. Son periyotta ülkemize yönelik yabancı yatırımcı ilgisi artmıştır. Yurt dışından kıymetli bir finansman imkanı sağlanacaktır. Milletlerarası rezervlerde düzgünleşme sürmektedir. Para ve maliye siyasetindeki uygulamalar önümüzdeki devirde kapsamlı yapısal ıslahatlarla desteklenecektir. Türkiye, milletlerarası ticarete elverişli merkezi pozisyonu, büyük iç pazarı, genç ve dinamik nüfusu, nitelikli ve rekabetçi iş gücü, liberal yatırım ortamı ve tamamlanmış lojistik altyapısıyla yatırımcılar açısından epey cazip bir ülkedir. Türkiye’nin sahip olduğu bu potansiyel değerli fırsatlar yaratmaktadır.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!