USD32,25
EURO34,90
CHF35,34
JPY0,206100
RUB0,360500
GBP41,25
EURO/USD1,08
BIST10.479,16
GR. ALTIN2.425,75
BTC67.726,54

Tarkim Bitki, halka arzdan sonra 1.144 TL kazandırdı

tarkim bitki halka arzdan sonra tl kazandirdi gzvCdiG.jpg
tarkim bitki halka arzdan sonra tl kazandirdi gzvCdiG.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

107,50 TL fiyattan halka arz edilen Tarkim Bitki Müdafaa Sanayi ve Ticaret AŞ (TARKM) hisseleri, 10 Ekim Salı günü saat 14.10 prestijiyle tavan fiyat olan 679,80 TL’den süreç görüyor.

Halka arz fiyatına nazaran yüzde 532,37 yükseliş sağlayan Tarkim Bitki hisseleri, yatırımcısını memnun etmeye devam ediyor.

En fazla 2 lot dağıtım gerçekleşen halka arzda, hisse başına 572 TL kâr elde edildi. Halka arza iştirak sağlayan yatırımcılar an prestijiyle toplamda 1.144,60 TL çıkar sağladı.

Paylara Dördüncü Önlem Duyuruldu

3 Ekim Salı günü BIST tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) yapılan açıklamada, TARKM hisselerine tek fiyat süreç önlemi getirildiği duyurulmuştu.

Bu önlem ile bir arada şirket paylarına uygulanan kısıtlamaların sayısı 4’e çıktı.

TARKM Paylarına Uygulanan Önlemler:

Kredili alım ve açığa satış: Bu önlem, pay senetlerinin kredili olarak alınmasını yahut açığa satılmasını yasaklar. Bu halde, spekülatif süreçlerin önüne geçilmesi ve fiyat istikrarının sağlanması amaçlanır.

Brüt takas: Bu önlem, pay senetlerinin birebir gün içinde alınıp satılmasını maniler. Yani, pay senetlerini alan yatırımcılar, lakin takas gününden sonra satış yapabilirler. Bu da kısa vadeli al-sat süreçlerini sınırlayarak fiyat dalgalanmalarını azaltmayı amaçlar.

Tek fiyat: Bu önlem, pay senetlerinin seans içinde daima olarak süreç görmesini değil, makul vakit aralıklarında tek bir fiyattan süreç görmesini sağlar. Böylelikle, piyasa derinliği artırılır ve ani fiyat değişimleri önlenir.

Emir paketi önlemi: Bu önlem, pay senetleri için belirlenen buyruk paketi büyüklüğünü sonlandırır. Yani yatırımcılar, bir seferde muhakkak bir ölçünün üzerinde alım yahut satım buyruğu veremezler. Bu da piyasayı manipüle etmeye çalışan büyük oyuncuların tesirini azaltmayı maksatlar.

Halka Arz Geliriyle Fabrika Kuracak

TARKM, Turgutlu Organize Sanayi Bölgesi’nde yapmayı planladığı fabrika yatırımı için inşaat işlerinin projelendirilmesi konusunda bir firma ile kontrat imzaladığını açıkladı.

KAP’a yapılan açıklamaya nazaran şirket, Hibrit Mühendislik İnşaat Bilgi Bağlantı Teknolojileri Makina Sanayi Ticaret Ltd. Şti. ile muahede sağladı.

Fabrika yatırımının maliyeti, kapasitesi, mühleti ve başka ayrıntıları hakkında ise şimdi bir bilgi verilmedi.

Bu makale birinci olarak halkaarz.net üzerinde yayımlanmıştır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!