USD32,23
EURO34,97
CHF35,34
JPY0,205800
RUB0,363900
GBP41,21
EURO/USD1,08
BIST10.677,49
GR. ALTIN2.441,07
BTC68.858,01

SPK Lideri uyardı: Halka arzlarda hiç kimse “tavan” garantisi veremez

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sermaye Piyasası Şurası Lideri İbrahim Ömer Gönül, yapılan incelemelerinde toplumsal medyada hem paylara al önerisi verildiğini hem de eğitim ismi altında pay yönlendirmesi yapıldığına şahit olduklarına işaret ederek “İyi niyetli bu işi yapan da var, makus niyetli kullanan da var. Direkt pay pazarlayan hesapların farkındayız, takip ediyoruz. İlgili şahıs menfaat temin ettiyse hakkında idari para cezası uyguluyoruz, kabahat duyurusunda bulunuyoruz. Son kademe uygulanabilecek önlem ise toplumsal medya hesabının kapatılmasıdır.” dedi.

6-7 milyar liraya ulaşacak halka arzlar var

Gönül, son devirde ağırlaşan halka arzlar, yatırımcı davranışları ve SPK’nın düzenlemelerine ait bir küme gazeteci ile bir ortaya geldi. Halka arzın, şirketlerin sermaye piyasasından fon temini için rutin bir müracaat olduğunu kaydeden Gönül süreci şöyle anlattı:

“Hisse pazarlandığını tespit ediyoruz”

Halka arz paylarının tavan serileri ve toplumsal medya ile farklı platformlarından yapılan pay yönlendirmelerine yönelik alınabilecek önlemler konusunda ise Lider Gönül şunları söyledi:

Al tavsiyesi verip eş vakitli satıyorlar

Sosyal medya mecralarında kümeler kurarak yatırımcıları yönlendiren şahısların, küme içerisinde paylara oluşturdukları talep sayesinde sahip oldukları payları satarak menfaat temin ettiklerini de tespit ettiklerine vurgu yapan Gönül, “Gruplar içerisinde yatırımcıları yönlendirenlerin ‘al’ istikametinde verdiği tavsiye ile eş anlı olarak kendilerinin yahut bağlantılı olduğu şahısların, sahip olduğu payları yüksek fiyattan satarak menfaat elde ettiği, böylece yatırımcıları ziyana uğrattığını da gördük. O nedenle toplumsal medyada bu ve gibisi paylaşım yapanlara güvenmeyin, prestij etmeyin, onları dikkate almayın. Şayet borsayı bilmiyorsanız, profesyonel kurumlara danışın, onlar sizi yönlendirsin. Kısa vadede süreç yapıyorsanız da kredi çekip borsaya katiyetle girmeyin.” dedi.

“Hiç kimse ‘tavan’ garantisi veremez”

Kurulun, piyasa fiyatlamalarına karışmayacağının altını bir sefer daha çizen Gönül, “ilk halka arz tavan tavan gider” umuduyla borsaya gelen yatırımcılar olduğunu söyledi. Gönül ne SPK’nın ne de diğer birisinin bu türlü bir garanti veremeyeceğine vurgu yaparak “Fiyatlar arz/talep istikrarıyla oluşur. Birinci halka arzlara ağır talep gelmesi nedeniyle fiyatlar çok yüksek seviyede oluşabilir. Fakat bu ağır talep bir noktada kesildiğinde fiyatlarda dengelenme olacağının da unutulmaması gerekir.” diye konuştu.

“SPK onaylı izahnameleri âlâ incelemeliler”

Yatırımcılara bir şirket halka arz edildiğinde sahiden şirketi bildiği için mi aldığını yoksa tavan olacak diye mi aldığını soran Gönül, şöyle konuştu:

33 şirket borsada süreç görmeye başladı

2021 yılında 52 şirketin halka arz edildiğini, bu şirketlerin piyasadan 21,6 milyar lira fon sağladığını hatırlatan Gönül, 2022 yılında ise 44 şirketin birinci halka arz izahnamesi onaylandığını söyledi.

Gönül, “Söz konusu şirketler 23,1 milyar lira kaynak temin etti. Bu yılın eylül sonu prestijiyle da 34 şirketin birinci halka arz izahnamesi onaylandı. 33 şirket borsada süreç görmeye başladı, 1 şirketin süreci devam etmektedir. Bu şirketlerin piyasadan temin ettiği meblağ 47 milyar lirayı aştı. Halka arz edilen şirket tarafındaki gelişim yatırımcı sayısında da rekorları beraberinde getirdi. Hisse piyasasındaki yatırımcı sayısı da 2021 ve 2022 yılsonlarında sırasıyla 2,4 milyon ve 3,8 milyon oldu. 2023 Eylül sonu prestijiyle hisse piyasasındaki yatırımcı sayısı 7,8 milyona yükseldi.” diye konuştu.

“Şirketin borsadaki fiyatına asla karışmayız”

SPK Lideri Gönül, şirket sahibinin pay fiyatı hakkında konuşmasını yanlışsız bulmadığına işaret ederek şirket sahibinin payının düşük ya da yüksek olduğunu düşünüyorsa mevzuat çerçevesinde gereğini yapabileceğini kaydetti.

SPK olarak yanlış yapana asla müsaade etmeyeceklerini, bunun yanı sıra heyet olarak şirketin borsadaki fiyatına asla karışmayacaklarına dikkat çeken Gönül, “Fiyat, özgür piyasa kaidelerinde oluşur. Lakin borsa fiyatının oluşmasında kanunumuza nazaran kabahat sayılan bir aksiyonun tespiti durumunda gereğini yaparız. Halka arz sonrası harikulâde fiyat hareketleri varsa inceleriz. Piyasaya fiyat noktasında müdahale etmemiz farklı sonuçlar doğurur. Bunu da istemeyiz. Birinci halka arzda fiyat tespit raporu en son sunulur. Birinci halka arz müracaatından izahname onaylanana kadar geçen mühlet göz önüne alındığında fiyat tespit raporu, ülkenin ve piyasanın ekonomik durumu dikkate alınarak en şimdiki haliyle Heyete sunulur.” dedi.

Gayrimenkul sertifikası projesine çalışılıyor

SPK Lideri Gönül, sermaye piyasasına yeni enstrüman çalışmaları ortasında gayrimenkul sertifikası projeleri olduğunu belirterek şunları kaydetti:

Bu makale birinci olarak Ekonomim üzerinde yayımlanmıştır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!