USD32,64
EURO34,90
CHF36,58
JPY0,207900
RUB0,365600
GBP41,44
EURO/USD1,07
BIST10.445,74
GR. ALTIN2.445,89
BTC66.981,79

Tayland ekonomiyi teşviklerle güçlendirerek daha yüksek büyüme hedefliyor

tayland ekonomiyi tesviklerle guclendirerek daha yuksek buyume hedefliyor crFItCVV.jpg
tayland ekonomiyi tesviklerle guclendirerek daha yuksek buyume hedefliyor crFItCVV.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tayland’ın sakin ekonomik büyümesini canlandırmak amacıyla maliye bakanı Pazartesi günü kısa vadeli teşvik önlemleri planlarını açıkladı. Bölgenin en büyük ikinci iktisadı olan Güneydoğu Asya ülkesi, 2024 yılı için öngörülen %2,5’lik mütevazı büyüme oranıyla, dilek edilen en az %3,5’lik kriterin altında bir yavaşlama yaşadı.

Maliye Bakanı Pichai Chunhavajira ekonomi bakanlarıyla yaptığı toplantının akabinde verdiği brifingde mevcut büyüme oranından duyduğu memnuniyetsizliği lisana getirerek ülkenin ekonomik performansını arttırmak için harekete geçilmesi gerektiğini vurguladı. Önerilen teşvik, küçük işletmeler için kredi erişimini artırma, uygun vergi tedbirleri alma ve hükümet harcamalarını hızlandırma teşebbüslerini içeriyor.

Pichai ayrıyeten şu anda %1 ila %3 ortasında olan enflasyon maksat aralığını Merkez Bankası Başkanı ile görüşmeyi planladığını açıkladı. Enflasyon geçtiğimiz yıl boyunca bu aralığın altında kaldı. Başbakan Srettha Thavisin’in ekonomik faaliyeti canlandırmak için merkez bankasına faiz oranlarını düşürmesi istikametindeki davetlerine karşın, oranlar on yılı aşkın bir müddettir %2.50 üzere yüksek bir düzeyde tutuluyor. Faiz oranının bir sonraki gözden geçirmesinin 12 Haziran’da yapılması planlanıyor.

Pazartesi günü Bütçe Ofisi tarafından ek bütçe planları açıklandı ve bir hane halkı teşvik planını finanse etmek üzere 2024 mali yılı için ekstra 122 milyar baht (3,34 milyar $) önerildi. Salı günü kabineye sunulacak olan bu planın bütçe açığını 112 milyar baht (3.1 milyar dolar) arttırması bekleniyor.

Bütçe Ofisi Yöneticisi Chalermphol Pensoot, ekstra harcamaların mali disiplin maddelerine uygun olacağı konusunda teminat verdi ve mali yıl için 10 milyar baht gelir artışı beklendiğinin altını çizdi.

Mevcut 2024 bütçe planında toplam 3.48 trilyon baht harcama yapılması ve 693 milyar baht açık verilmesi öngörülüyor. Ekonomistlerin ve eski merkez bankası liderlerinin 50 milyon Taylandlıya 10.000’er baht dağıtılmasını içeren yardım programının mali ihtiyatlılığına ait tenkitlerine karşın, Başbakan Srettha Pazartesi günü programı büyümeyi artırmak için gerekli bir önlem olarak savundu.

Maliye Bakanlığı geçtiğimiz ay 2024 ekonomik büyüme iddiasını %2,8’den %2,4’e düşürürken, teşvik planının dördüncü çeyrekte uygulanmasıyla büyüme oranının %3,3’e ulaşabileceğini öne sürdü. Mali sayılarda kullanılan döviz kuru 1$’a 36.55 baht’tır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın takviyesiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kaide ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!