USD32,24
EURO34,99
CHF35,32
JPY0,205000
RUB0,363600
GBP41,32
EURO/USD1,08
BIST10.677,49
GR. ALTIN2.443,77
BTC68.886,52

Venedik’te ‘ayakbastı’ parası 

venedikte ayakbasti parasi VdcQOP.jpg
venedikte ayakbasti parasi VdcQOP.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Venedik Belediye Meclisi’nin kentteki turist yoğunluğunu denetim gayesiyle Eylül 2023’te aldığı “günübirlik ziyaretçilerden giriş fiyatı alınması uygulaması” kararına ait bugün bir adım daha atıldı.

İtalyan basınındaki haberlere nazaran, Venedik’e günübirlik ziyaret niyetiyle gelen turistlerden kente giriş fiyatı olarak kesilecek 5 euroluk fiyatın önden ödenebileceği ve turist yoğunluğunun artmasının beklendiği tatil günleri üzere vakitlere rezervasyon yapılmasını sağlayacak dijital internet portalı devreye girdi.

Böylece, kente bu yıl bahar ve yaz periyodunda günübirlik gelmeyi planlayan turistlerin, ziyaretleri belediyenin “yoğun gün” olarak belirlediği 29 farklı günden birine denk geliyorsa, “Contributo di Accesso a Venezia” (Venedik’e Giriş Ücreti) ismiyle oluşturulan siteden giriş fiyatını ödeyerek rezervasyon yapması gerekecek. Turistler, bugünden itibaren rezervasyon yapabilecek.

50-300 euro ceza

Bu süreç karşılığında günübirlik ziyaretçilerin akıllı telefonuna geçiş dokümanı özelliğinde bir karekod gönderilecek ve kentte rastgele yapılacak denetimlerde bu karekodun gösterilmesi gerekecek. Giriş fiyatını ödemeyenler, lokal yetkililerin denetimlerinde tespit edilmeleri halinde giriş fiyatına ek olarak 50 ile 300 euro ortasında bir idari para cezası ödemek durumunda kalacak.

Venedik Belediyesi sonları içerisindeki tesislerde konaklayanlar, Venedik’in içinde bulunduğu Veneto bölgesinde ikamet edenler, 14 yaş altı çocuklar, bakıma muhtaç olanlar, spor karşılaşmalarına katılanlar, seyahate çıkan lise öğrencileri, güvenlik güçleri ve itfaiye takımları, giriş fiyatı ödemekten muaf tutulacak.

Belediye Meclisi’nin kararıyla, giriş fiyatı, bu yıl ağır geçmesi beklenen ve birtakım tatil günlerini de kapsayan 29 başka günde denenecek. Bu kapsamda, giriş fiyatı uygulaması birinci olarak 25-30 Nisan tarihlerinde uygulanacak.

Belirli devirlerde günübirlik turzimin önüne geçilmesi amaçlanıyor

Giriş fiyatı uygulamasının maksadının, kentin hassas yapısına uygun olarak muhakkak devirlerde günübirlik turizmin önüne geçmek olduğu belirtiliyor.

Venedik Belediye Meclisi’nin Eylül 2023’te aldığı giriş fiyatı uygulaması kararını destekleyen çevreler olsa da kimileri bu kararın, Venedik’i giriş fiyatı ödenen bir açık hava müzesi ya da “oyun parkı üzere bir şeye” dönüştüreceği reaksiyonunu lisana getiriyor.

Kanalların üstüne heyeti yapısı ve tarihi dokusuyla Venedik, her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!