USD32,25
EURO34,93
CHF35,32
JPY0,206100
RUB0,360300
GBP41,02
EURO/USD1,08
BIST10.479,16
GR. ALTIN2.424,17
BTC67.708,41

Barclays uyardı: Tahvilleri kurtarmanın tek yolu borsanın çökmesi

barclays uyardi tahvilleri kurtarmanin tek yolu borsanin cokmesi jVESnrk.jpg
barclays uyardi tahvilleri kurtarmanin tek yolu borsanin cokmesi jVESnrk.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD pay senetleri, istihdam artışındaki yavaşlamaya işaret eden dataların akabinde dün nihayet düşüşünü durdurdu. Datalar, Fed’in para siyaseti istikametine ait tasaları hafifletirken tahvil getirilerindeki son yükselişi de durdurdu.

Yine de Barclays stratejistleri, tahvil piyasasında satışların devam edebileceği ve bunun da pay senetlerini daha da aşağı çekebileceği konusunda uyarıyor.

Stratejistler bir notta “Kanamayı durduracak net bir katalizör görmüyoruz.” diye yazdı.

Barclays ekonomistleri hâlâ Fed’in en az bir kere daha faiz artırımına gitmesini bekliyor. Bu nedenle tahvil piyasalarının, 2024’te çok fazla faiz indirimini fiyatladığı görüşündeler. Sonuç olarak faiz stratejistleri, Barclays müşterilerini daima olarak tahvillerde kısa konumda kalmaya çağırdı.

Stratejistler, tahvillerin düşmesine neden olan iki temel faktörün altını çiziyor:

1) Fed’in benimsediği daha uzun müddet daha yüksek faiz rejimi

2) ABD’nin mali durumundaki kötüleşme nedeniyle artan vade primleri

Fed’in tahvil piyasasını kurtarmak için devreye girmeyeceği konusunda kararlılar.

Barclays stratejistleri bunun “yeterince hızlı” gerçekleşmeyeceğini söylese de mortgage faizlerinin yaklaşık %8 ve ABD uzun vadeli tahvillerinin neredeyse %5 olduğu bir durum, ekonomiyi kıymetli ölçüde zayıflatabilir, münasebetiyle tahvil piyasası için rahatlama sağlayabilir.

Tüm bu faktörler, stratejistlerin, şu anda tahvil piyasasına sırf risk varlıklarının keskin bir biçimde düşmesinin yardımcı olabileceğine inanmalarına yol açtı. “Tahvil satışlarının büyüklüğü o kadar çarpıcı ki pay senetleri değerleme açısından bir ay öncesine nazaran tartışmasız daha değerli.” diyorlar.

Barclays pay senedi stratejistleri, uzun vakittir S&P 500 endeksinin adil bedelinin mevcut spot düzeyinin altında olduğunu savunuyor. Bu iddialar, tahvil getirileri daha düşük düzeylerdeyken yapılmıştı, bu da pay senetlerinin mevcut piyasa şartlarına ahenk sağlaması için hâlâ yer olduğunu gösteriyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!