USD32,63
EURO34,87
CHF36,59
JPY0,207900
RUB0,365900
GBP41,43
EURO/USD1,07
BIST10.472,49
GR. ALTIN2.450,11
BTC67.012,40

JPMorgan analistleri, günümüzle 2007 krizine giden periyot ortasında benzerlikler görüyor

jpmorgan analistleri gunumuzle krizine giden periyot ortasinda benzerlikler goruyor EgaPhKW.jpg
jpmorgan analistleri gunumuzle krizine giden periyot ortasinda benzerlikler goruyor EgaPhKW.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

JPMorgan Chase & Co. stratejistleri, bugün yatırımcı hassaslığında 2007-2008 global finans krizine (GFC) giden devirle birtakım benzerlikler olduğuna inanıyor.

JPMorgan (JPM)’ın müşterilerine yönelik sistemli köşe yazılarında analistler, güçlü makroekonomik temeller ve risk varlıkları için aykırı rüzgarlarla ilgili ikazlarını bir kere daha yineledi.

Analistler, mevcut durumun o periyotla birebir olmadığını kabul etmekle birlikte ihtiyatlı olmayı gerektiren kimi ortak temaların altını çiziyor.

JPMorgan yatırımcıların, Fed’in faiz artırımlarına son vereceği beklentisi, tüketici direnci, güçlü iş gücü piyasası ve ekonomik yumuşak iniş mümkünlüğü nedeniyle optimistlik sergilediğine dikkat çekiyor. Bu hususlar 2007 finansal krizi öncesinde de tartışılan hususlardı.

Analistler ayrıyeten daha yüksek bir dolar, yükselen Brent ham petrol fiyatları ve problemli ve sürdürülemez olduğunu düşündükleri artan tahvil getirilerinin birleşimiyle ilgili kaygılara dikkat çekiyor.

JPMorgan stratejistleri ayrıyeten son periyotta tahvil piyasasında yaşanan çalkantıların, faiz oranlarına ait “daha uzun müddet daha yüksek” duruşun önündeki zorluklara işaret edebileceğini ve potansiyel olarak yatırımcılar için acıya neden olabileceğini öne sürdü:

Ayrıca jeopolitik faktörler, risk varlıkları için daha evvel elverişli olan şartlar berbatlaştı, değerlemeler ise daha az elverişli. JPMorgan, bir vakitler olumlu bir faktör olarak görülen Çin’in tekrar açılmasının, artık hafif bir aykırı rüzgar haline geldiğini belirtiyor.

Piyasada durum alma ortalamanın üzerinde ve Cboe Volatilite Endeksinin (VIX) tarihi düşük düzeyleri, ileride değişebilir. Ayrıyeten tüketici nakit yastıklarının erozyona uğraması da bir tasa kaynağı.

Stratejistler ayrıyeten S&P 500 geçen hafta 4.200 olan yıl sonu fiyat amacımızın ~%1’inde süreç gördü; buradan itibaren piyasanın daha geniş bir aralıkta süreç görmesini bekliyoruz ve orta vadede negatif kalmaya devam ediyoruz.” dedi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!