USD32,26
EURO34,87
CHF35,33
JPY0,205500
RUB0,360100
GBP41,20
EURO/USD1,08
BIST10.479,16
GR. ALTIN2.425,76
BTC67.660,98

Bolat: Bu yıl yüzde 4’ün üzerinde bir büyüme hedefliyoruz

bolat bu yil yuzde un uzerinde bir buyume hedefliyoruz rSrXphaS.jpg
bolat bu yil yuzde un uzerinde bir buyume hedefliyoruz rSrXphaS.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakan Bolat, Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) tarafından derneğin genel merkezinde düzenlenen 14. İktisat Kıymetlendirme Toplantısı’na katıldı.

Dünyada ihracatın gerilediğini lakin Türkiye’nin zelzeleye karşın ihracatını müdafaayı başardığını belirten Bolat, “İthalat konusunda proaktif davranıyoruz. Yerli ve ulusal sanayi üretimine, istihdama ve Döviz rezervlerimize ziyan veren kayıt dışı ithalata karşı faal bir siyaset izliyoruz. İzlemeye de devam edeceğiz” diye konuştu.

Bolat, Türkiye’nin dünyada en süratli işleyen ve en çağdaş gümrüklere sahip olduğunu belirterek ticarette piyasa kontrolü ve düzenlemelerin de değerine değindi.

Ticaret Bakanlığının bütün kesimleri ilgilendiren değerli bir bakanlık olduğuna işaret eden Bolat, “Ticaret odaları, sanayi odaları, esnaf odaları, kooperatifler sektörel düzenlemeler, yönetmelikler üzerinden bizim yetki kapsamımız içinde. Piyasanın adil, istikrarlı, rekabetçi bir formda işlemesini sağlamaya çalışan düzenlemeler yapmakla vazifeliyiz. Bunu yaparken de denetleme yapmakla vazifeliyiz. Bu denetlemeleri de gruplarımızla bir arada yerine getiriyoruz. Piyasa ne kadar düzelirse ne kadar sistemli işlerse biz o kadar memnun oluruz, iş yükümüz azalır o manada. Piyasalarda kaos olursa dalgalanma olursa ve manipülasyon, spekülasyon faaliyetleri olursa onlara da en sert bir halde müdahale etmekle vazifeliyiz.” açıklamasını yaptı.

“Meslek liselerini artırma noktasında büyük uğraş gösteriyoruz”

Bu sene 1 trilyon dolar ulusal gelirin aşılacağını ve büyümeye yönelik maksatların çok yeterli gittiğini belirten Ömer Bolat, yüzde 4’ün üzerinde bir büyüme oranı hedeflendiğini söz etti.

Bolat, “Aşırı düşük faizli kredilerle talebin yükseldiği süreçleri yaşadık. Salgından , Kovid’in yıkımından kurtulabilmek için iktisadımızı canlandırmak zorundaydık. Tam olarak faizlerin düşmesine ön ayak olup işletmelerin daha fazla satış yapabilmelerini, üretim yapabilmelerinin önünü açmak zorundaydık. Bunlar muvaffakiyetle uygulandı. Şimdilik yüksek enflasyonla çaba hükümetimizin birinci önceliği. Tekrar bir öbür öncelik ise sarsıntı bölgelerinin ayağa kaldırılması. Bu yıl sonuna kadar kelam verildiği üzere on binlerce konut teslim edilecek depremzede kardeşlerimize.” değerlendirmesinde bulundu.

Meslek liselerini, meslek okullarını, çıraklık okullarını artırma noktasında büyük uğraş gösterdiklerini aktaran Bolat, “İşçi bulamıyoruz, çalıştıracak nitelikli eleman bulamıyoruz diye şikayet ediyorsunuz, bu sayede vakitle bu şikayetler de azalacak.” dedi.

Bolat, “Avrupa Birliği, yeni periyotta Türkiye ile iktisat ve ticaret üzerine yapan ve olumlu bir trend eğilimi içinde. Biz de birebir iradeyi gösteriyoruz. Gümrük Birliği içindeki birtakım meşakkatleri görüşerek halletme uğraşı içindeyiz. İslam ülkeleri ile münasebetlerimiz eksiksiz seviyede. Körfez ülkeleri Türkiye’ye yatırım, ticaret konusunda çok önemli bir uğraş içinde. Biz de birebir çabayı gösteriyoruz.” diye konuştu.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!