USD32,79
EURO35,08
CHF36,83
JPY0,208900
RUB0,373200
GBP41,79
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
GR. ALTIN2.450,68
BTC66.371,53

Türkiye’nin gereç teknolojileri odaklı birinci teknoloji fonu 212 NexT kuruldu

turkiyenin gerec teknolojileri odakli birinci teknoloji fonu next kuruldu HakeI.jpg
turkiyenin gerec teknolojileri odakli birinci teknoloji fonu next kuruldu HakeI.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sürdürülebilirlik, yalnızca ülkelerin değil şirketlerin de gündeminde birinci sırada yer almaya devam ediyor. Şirketler sürdürülebilirlik gayeleri doğrultusunda, güç, su başta olmak üzere verimliliği artırıcı, atık azaltıcı, geri kazanım sağlayıcı teknolojilere sahip olmak için büyük efor gösteriyorlar. Bu mevzulardaki teşebbüsler ağır ilgi görürken, bilhassa ileri materyallere odaklanan teşebbüslere yapılan yatırımlar hem ekonomik hem de çevresel sürdürülebilirliği destekleyerek iki istikametli yarar sağlıyor.

Akkök Holding’in teşebbüs sermayesi şirketi Akkök Next de Türkiye’nin birinci dikey derin teknoloji fonu 212 NexT’i kurdu. Kimya, güç ve kompozit başta olmak üzere farklı dallarda 23 şirketi bünyesinde bulunduran Akkök Holding, teşebbüs sermayesi şirketi Akkök Next ile 212 NexT’in öncü yatırımcısı oldu.

Yatırımcılar için değerli bir alternatif

212 NexT, küresel paha zincirlerinde dönüşüme öncülük eden ileri materyaller ve yenilikçi derin teknoloji teşebbüslerine odaklanacak. İleri gereçler, güçten otomotive, biyomedikalden inşaata kadar çeşitli bölümlerde ihtilal yaratmakla kalmıyor, tıpkı vakitte atık ve güç tüketimini en aza indiren daha pak, daha verimli tahliller de sunuyor.

2022 yılında global çapta 275 yeni derin teknoloji teşebbüs şirketi kurulurken, bu alandaki teşebbüsler Avrupa’da 19,7 milyar dolar, ABD’de ise 51 milyar dolar yatırım aldı. Dünyada derin teknolojilerle dönüşüm ve buradan hareketle derin teknoloji yatırımlarına olan ilgi artmaya devam ederken, 212 NexT Fonu bu değişimin bir kesimi olmak için hayata geçiyor. 212 NexT Fonu, bu alandaki büyüme potansiyelinden faydalanmak, yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için değerli bir alternatif olacak.

Çevresel ve ekonomik teknoloji teşebbüslerine yatırım yapacak

Kurulduğu günden bu yana benimsediği sürdürülebilirlik yaklaşımını, attıkları her adımda pusula olarak belirleyen Akkök Holding de, Akkök Next’in öncü yatırımcısı olduğu 212 NexT fonu ile hem ekonomik hem de çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlayacak yatırımlarda öncü rolü üstlenecek.

Derin teknolojilere yönelik ilginin global olarak giderek arttığına ve materyal teknolojilerinin itici güç olarak konumlandığına dikkat çeken Akkök Holding CEO’su Gökşin Durusoy, Akkök Next ile hem ekonomik hem de çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlayacak 212 NexT’in öncü yatırımcısı olmaktan ve Türkiye’nin materyal teknolojileri dalında inovasyonun ön saflarında yer almaktan gurur duyduklarını belirtti.

Derin teknoloji teşebbüslerinin, başta imalat olmak üzere ana endüstriye getirdikleri tahlillerle ilgili bölümlerin değerli oyuncuları olduğunun altını çizen Durusoy, “212 NexT’in de geleceği biçimlendiren teşebbüsleri büyüterek geleceği şekillendirmede katkısı olacağına inanıyoruz. Günümüzde sürdürülebilirlik ve yeşil dönüşüm global gündemin ve ekonomik büyümenin ana sorunlarından biri haline geldiğine biliyoruz. Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Sanayi 5.0 çerçevesi bu değişimi somutlaştırdı. Materyal teknolojilerine olan ilgi, bu değişimin yarattığı gereksinimlerle birlikte artmaya devam ediyor. Yeni teknolojilerle klasik dalların dönüşümü hem karbon emisyonu, atık, su üzere sürdürülebilirlik meselelerine tahlil olabiliyor, hem de verimlilik artışlarını sağlayarak ekonomik büyümeyi ve rekabet gücünü beraberinde getiriyor. 212 NexT ile dünyanın her yerinden, bu teknolojileri geliştiren teşebbüslere yatırım yapmayı amaçlıyoruz” formunda konuştu.

Türkiye’nin birinci dikey derin teknoloji fonu

Yenilikçi teknolojilere yatırım yapmak AB Sonda Karbon Düzenleme Düzeneğinden (CBAM) doğan yüklerin azaltılmasına kıymetli ölçüde katkıda bulunuyor. Aciliyeti kritikleşen iklim krizi karşısında, karbon salımına dair milletlerarası düzenlemeler sıkılaştıkça, sürdürülebilir materyallere öncelik veren şirketler, CBAM üzere düzenlemelere ahenk konusunda daha yeterli bir konum elde ederek rekabet avantajlarını artırabiliyorlar.

Malzeme teknolojilerinde geleceği şekillendiren fırsatları gözlemlediklerini söyleyen 212 NexT’in Yönetici Ortağı Selin Arslanhan, “Türkiye’nin birinci dikey derin teknoloji fonunu hayata geçirdiğimiz için çok heyecanlıyız. 212 NexT, küresel teşebbüslere odaklanmasının yanı sıra, Türkiye ekosisteminde de kıymetli bir boşluğu kapatacak ve klasik dalların gereksinimlerine karşılık olabilecek teknolojilere erişim imkanı sağlayacak. Hem yatırımcılar hem de sanayi için derin teknolojilere erişimi demokratikleştiren bir kıymet yaratmayı amaçlıyoruz” dedi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!